TURİZM HAFTASINDA NİKFER KAYAK MERKEZİNİN ÖNEMİ

TURİZM HAFTASI’NDA NİKFER KAYAK MERKEZİNİN ÖNEMİ 

Uzun bir dönem Uludağ Kayak Merkezi ülkemizin hem ekonomik hem sportif girdisi bakımından büyük bir değer üretmiştir.

Daha sonra yaygınlaşan kayak bölgeleri açıldıkları yerlerde aynı değer üretimini gerçekleştirmiş, bölgede önemli bir sosyo hareketlilik yaratmıştır.

Son iki yıldır Denizli Nikfer Bozdağ’da (Gölgeli Dağlar) yapımına başlanan kayak merkezi de yıldızı parlayan yeni bir bölge ülkemiz için. Büyük potansiyel barındıran doğal örgüsünü kayak sporu ve turizmi ile yapılandırabilirsek eğer dünyanın ilgisini Denizli’ye çekebileceğiz.

Tesislerin ilk yapıldığı yıl Özel İdare’nin yemek konteynrında mini bir toplantı yapılmıştı. Kimler yoktu ki orada. Şimdi bakan olan Sayın Zeybekçi öncülüğünde Rektör Bağcı’dan, dönem valisine. Sayın Zolan’dan Turizm Bakanlığı yetkililerine ilimizin önemli kamu kurumu temsilcileri… 

Tabi bu toplantıda Nikferliler Derneği ve Nikados kulübü yöneticileri de vardı. Somut ve net bir dille sayın Nihat Zeybekçi şu cümleyi kurmuştu; “Kayak Merkezi asıl bu bölgenin insanları, Nikferliler tarafından sahip çıkılırsa yaşar ve kalıcı olur…” Bu söylem basın mensuplarınca da sabit ve bilinmektedir. 

Spor tesisleri kamusal alandır ve herkes içindir. Tesisi kullanılır kılmak ona anlamını veren bir olgudur. Bizler de Nikferliler olarak 30 yıllık bir geçmişle bölgenin kayak turizmine açılması için kuşaktan kuşağa geçen birikimlerle mücadele ettik ve bugün bu yolda umutlu adımlar atıldı.

Bu adımı atan bürokratlar ve iktidar olan kesim ne kadar taktiri hak ediyorsa (Ki gerçekten taktirlerimizi sunuyoruz); burayı sahip çıkan, tesisleri kullanılır kılan ve özellikle taşrada yaşayan ve bir çok imkansızlıklarla çocukluğunu yaşamak isteyen geleceğimiz gençleri kayak sporuyla buluşturan spor kulüpleri de bir o kadar değerlidir. 

İşte bütün kaygısı bu olan, hiç bir ekonomik gücü olmayan, koyduğu 2 adet konteynırın borcunu dahi hala ödeyememiş ve kış boyunca fırtınada ayazda o yolu katedip Nikferin çocuklarına sadece kayak yapmayı öğreten Nikados için tek beklentimiz en azından teşekkür edilmektir. 

6 yıl boyunca Nikfer Bozdağ Kar Festivali için yine imkansızlıkları örgütleyerek aşama gösterdiğimiz ve hemen her Nikferlinin katkı sunduğu Denizli’nin tek kış şenliğini de gururla yaşatmıştık.  Ancak 7. kar festivalimiz sanki içimizden bi şeyleri söküp aldı, incitti. İmkansızlıkla getirip resmi olarak anlaştığımız kayak antrenörümüz, yoklukla, hiç bir destek almadan her hafta sonu dağa çıktığımız çocuklarımız, yıllardır kan ter tüm Nikferlilerin uğraşıyla değer kazanmış, hatıraları olan, kültürümüz olan, oyun ve yarışmalarla renklenen tek kış festivalimiz bu kış sanki bizim festivalimiz olamadı biraz.

Ancak yine de vakur bir dinginlikle kabul ettik. Amacımız sadece spor yapmak ve eğlenmekti. Bürokratların siyasayı, elbet bir gün, estetik ve kültürün yaşam biçimine dönüştüreceği inancını koruyoruz. Politika bu olgunluğa eriştiği oranda, kamusal alanın halkın tüm renklerine eşit oranda yayıldığınca, halkla sıcak bağlar kurabileceği fikrimizi taşımayı sürdürüyoruz. Politikanın asli unusuru da bu değil midir?

Nikados, sadece spor yapmak, yaptırmak ve eğlenmek için kurulmuş bir kulüptür. Bu hedefiyle de yalnız veya destekleyicileriyle bu misyonunu sürdürecek, bünyesinden başarılı kayak sporcuları çıkarıp ulusal başarılara yelken açacak ve kesinlikle bunu bölgede yaşayan çocuklarla yapacaktır. Nikfer, Bahçe, Yorga, Balkıca, Çağırgan, Uluköy, Garipköy, Pınarlar, Kızılca, Ovacık, Horasanlı, Tavas, Acıpayam, Kale ve Beyağaç… Önceliğimiz bu bölgede yaşayan yoksul ve spor yapma imkanı bulamayan  kesimlerdir.

İNSANI, SPORU VE YAŞAMI SEVİYORUZ

Tek bayrağımız da budur. İdeolojik gömleğimizi çıkarıp kayak tulumlarımızla o soğuğu içiyor, spor yapmanın, sınırlarımızı zorlamanın ve kendimizi geliştirmenin mücadelesiyle yetkinleşiyoruz. Mutluluk duyuyoruz. Çocuklarımızın gözlerindeki ışıltıyla ruhumuzu şarj ediyoruz. Nikados ne kadar doğru ve kutsal şeyler yaptı diye onur duyuyoruz. Taktir edemeyenleri de taktir etme duygusuyla onları da bir değer olarak görüyoruz. Biliyoruz ki bir gün doğrularımız başkalarının da doğrularıyla buluşacak, daha büyük yolculuklara yelken açacağız.

2015 Turizm Haftası’nda dağa atılan minicik bir taşın halesinin ne denli büyük boranlara yol açacağı öngörüsüyle spor elimizi her kimlik, kişilik ve kadirşinas çevrelere uzatıyoruz. Elimizi tutan nice değerli dostlar da çoğunlukta oldu. Sağolun. Varolun. Gücümüzü sizlerden aldık, onurlandık. 

Yeni açılan ve gelecekte ülkenin en değerli hazinesi olacak olan Nikfer Kayak Merkezi’nin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması için de inkar edilmez gayretler gösterdik. Bunun için Nikados Facebook sayfası ve denizlikayakmerkezi.com sayfasına ziyaret edilebilir. Biliyoruz ki her adım Denizli turizmi ve sportif kültürüne bir derinlik kazandıracak. Yeter ki birikimler, ahlaki erdemler, başarılı gayretler ve iş bitiriciler değer bulunsun. Doğru bize yanaşacak ve geleceğimiz olan çocuklarımıza gülümseyecektir o zaman. 

Pamukkale’den Bozdağ’a değerimiz olan 2 beyaz, beyinlerimiz ve ruhumuzun beyazıyla buluştuğu oranda demokrasi bir kültür ve yaşam biçimi haline gelecektir. Aksi halde demokrasi, gömlekte eğreti duran ve gömlekle birlikte renk değiştiren bir kol düğmesinden öte bir anlam ifade edemez. Tüm renklerinizle ve sevginizle sizi Bozdağa bekliyoruz. Çünkü sizi böyle karşılayacak değerli insanlar var Nikfer Bozdağ’da…

Hakan Keysan – Nikados Kulüp Başkanı