NİKFER KAYAK MERKEZİNİN DENİZLİ TURİZMİNDEKİ YERİ

DENIZLI KAYAK GÜNDEM


NİKFER’DEKİ KAYAK MERKEZİNİN DENİZLİ TURİZMİ İÇERİSİNDEKİ YERİ

Ekonomik lokasyon içerisinde doğa turizmi alanıyla da parıldayan Denizli Kayak Merkezi kış sporları tesisi, Nikfer’de konuklarını beklemeye başladı.

Karahayıt-Pamukkale hattında “Termal iyi gelir” sunumuyla sağlık turizmine yönelik önemli bir tanıtım faaliyeti gerçekleştiren Denizli yerel kurumlar ve özel sektörde yer alan turizmciler, Denizli’nin tanıtımında ve turizme pazarlanmasında başarılı organizasyonlar yapmıştı.

Bu lokasyon içerisinde yer alan kent turizminin önemli otelleri, termal ile Nikfer kış turizmi konusunda organizasyon temelli bir bağlantı kurabilirlerse eğer sağlık turizminin çeperini de genişletebilirler.Sabah erkenden kaliteli bir ulaşımla Pamukkale’nin beyazından Nikfer’in kayak pistlerine uzanalım. Keyifli bir kayak deneyiminden sonra otelinize dönüp termalin sıcak havuzlarında keyif yaptığınızı varsayın.

Günlük turlarla “TERMAL-SKİ” temalı kış turizmi, Denizli için yepyeni bir olanak yaratacaktır.

Termalden sonra kuşkusuz kayak da iyi gelecektir alıcısına. Bursa, Kartalkaya, Erzurum, Kayseri gibi kış sporları ve otelciliği konusunda hızla gelişen turizm alanında ilimizin de hali hazırda potansiyeli bulunuyor.

Pamukkale-Karahayıt hattının Nikfer ile projelendirilmesi, kışın turizme katılan konuklar için cazip bir tercih nedeni olabilecektir.

Ege Bölgesi gibi turizm noktasında yerli turist açısından da zengin bir kış sporları hareketi olduğu düşünülürse bu projenin yerli-yabancı ilgililere “Termal-Ski” temasıyla duyurulması, tanıtılması önemli bir fırsatı sunabilir.  

Yerli turizm açısından da tercih alanı olan kış sporlarında sağlanacak bu termal içerikli tematik ilişki, tarihsel, kültürel, sosyal ve ekonomik yönlerden güçlü bölgemizin en önemli tercih nedeni haline gelebilecektir.

Denizli turizmi içerisinde yer alan kurumların başta yerel yönetimlerle birlikte Denizli İl Kültür Müdürlüğü öznelinde ve yönlendirmesinde olmak üzere bu tür projeler için etkin bir işbirliği alanı oluşturulabilir.

Batı bölgesini kapsayan bir coğrafyada pek çok açıdan zengin bir kültüre sahip olan Denizli için bu organize birliktelikler ilimizin sadece turizm potansiyelini harekete geçirmekle kalmayacak, kış sporları konusunda da yeni yapılaşma, projelendirme ve atılımları peşi sıra sürükleyecektir.

Zira sadece kış sporları olarak sınırlamamak gerekir. Nikfer’de yer alan kayak merkezi ile birlikte yaz aylarını da kapsayan doğa turizmi alanı da bakir bir şekilde önümüzde durmaktadır.

Gölgeli Dağlar olarak haritada yer alan bölgenin Bozdağ yerel adıyla çok zengin ve eşsiz bir doğa harikası olması da bu projeleri ayakları üzerinde tutacak nitelikler taşımaktadır.

12 ay turizm-doğa olanaklarını barındıran bu potansiyelin yetkin proje ve yatırımlarla desteklenmesi durumunda Denizli adı ülkenin turizm lokasyonundaki yerini güçlü bir şeklide perçinleyecektir.

(Hafta sonları Kayak Merkezi dolup taşıyor)

 TURİSTİK AÇIDAN DENİZLİ KAYAK MERKEZİ

Bölgenin pist ve kar potansiyeli keyif için kayak yapmak isteyen turizmciye yeterince yanıt verebilecek bir kaliteye sahiptir.

Tek seferde 3000 metre vadi kayağında kayma olanağı veren pistler modern telesiyej imkanıyla da keyifli bir gün geçirme fırsatı sunuyor.

Mavi, kırmızı ve siyah pistleriyle her seviye kayakçıya yanıt verebilecek ve toplamda 13.000 metre kayak alanıyla çok güzel bir iklimde kayılabilecek bir nokta Nikfer.

Bu yıl yapımı tamamlanan sıcak asfalt ile de ulaşım sorunu çözümlenen tesislerin kayak yapanlar için güzel fırsatlar sunacağı bir alan haline geldi.

Bölgedeki konaklama, yerleşke ve tesis eksikliklerinin de zamanla oluşacak ilgi, gereksinimler ve turizm potansiyeli doğrultusunda yapılanabileceği imkânları bünyesinde barındırıyor.

İlimize turist olarak gelecek ve kış sporları alanıyla da ihtiyacı fazlasıyla karşılayacak bir kayak merkezine sahip olmayı değerlendirilebilir kılmak için bölge hala bakir bir durumda bekliyor.

Zira hızla gelişen kış sporları turizmi alanında ülke içindeki yerimizi almada geç kalmadan bölgenin gelişim seyrini planlı bir şeklide gerçekleştirmemiz gerekmektedir.  

NİKFER’DE HIZLA GELİŞEN BİR SEKTÖR, KAYAK ODALARI

Kış sporlarına yönelik kiralama, satış ve kayak eğitmenliği hizmetlerini veren kayak odaları Nikfer’de hızla çoğalıyor.

Bundan yedi yıl önce faaliyetlerine başlayan bir kayak spor kulübü olan NİKADOS, bu alanda ilk faaliyetlerine başlayan ve kış sporları konusunda birçok öncülüğü gerçekleştiren kulüp oldu.

Nikfer Kayak Akademi adıyla da dört yıldır kayak odası işletmeciliğinde önemli bir kalite sunan kurum aynı zamanda bölge çocuklarına da kayak ve snowboard branşlarında lisanslı spor yaptırıyor, kayak eğitimleri veriyor.

Sadece kayak odası formatıyla işletmeci olarak değil, sporcu yetiştiren ve liglere yarışmacı hazırlayan aktif bir spor kulübü ünvanına sahip.

Kulüp-kayak odası işletmesi kurumsal yapısını oluşturan Nikados, yedi yıldan beri sporcu yetiştiriyor.

Hakan Keysan kulüp başkanlığında ve Turhan Fikret Erdoğan antrenörlüğünde bugüne dek faaliyetlerini yürüten “Nikfer Kayak Akademi Yarış Okulu”, bölgenin en köklü, en donanımlı ve nitelikli eğitim veren kayak odası konumunda.

Nikfer bölgesinde ayrıca bu tür kayak odası işletmesi olarak faaliyet yürüten üç işletme daha bulunuyor. Yeni açılma projesi ve girişimlerinin yapılmakta olduğu bölgede istihdam alanı olarak çoğalmakta olan kayak odaları bölgenin cazibesini de artırıyor.

Bu çerçevede Nikfer’de emlak alım-satım ve kira fiyatlarında fahiş değerler oluşmaya başladı.  Pandemi süreciyle birlikte başlayacağımız bu kış sezonunda nasıl bir hizmet sunumu gerçekleştirilecek yakından takip ediyoruz.

Hızla yükselen turizm alanı olarak Nikfer kayak odası sektörünün de en hareketli noktası durumunda. Bu hızla sürerse bölgede yakın gelecekte onun üzerinde kayak odası açılacak.

Yukarda tesislerde sadece resmi belediye işletmesi konumundaki Beltaş kiralama hizmeti veriyor. Tesislerin işletilmesi konusunda da yetki büyükşehir belediye meclisi tarafından bu kuruma devredilmiş. Gelecek yazı konularımızdan birisi de “Beltaş’ın tesislerdeki konumu ve Denizli’de kış sporlarının geliştirilmesinde yetki ve yeterlilik düzeylerinin karşılaştırılması” başlığı altında olacak.

Zira Beltaş ticari bir işletme. Ancak tesislerin sportif değerlendirilebilir ve turizm potansiyeli açısından sevk- idare edilmesi konusundaki yetki ve yeterlilik düzeyi bir işletme ile sergilenemeyecek kadar komplike bir olgu. Kayak ve kış sporları sevk ve idaresi bakımından hiyerarşik, yetkin ve donanımlı bir idari hizmet, tesisler için acil ve hayati bir gereklilik konumunda. Zira ilkyardım, güvenlik, arama-kurtarma ve olası durumlarda öngörülebilir tehlikeler konusu, böylesi önemli kış sporları merkezi için hayati önem taşıyor.

(Nikfer Mahallesi ve Gölgeli Dağlar)

NİKFER’DE KONAKLAMA

Artan kayak ilgisiyle birlikte başta Tavas ve çevresi olmak üzere konaklama ihtiyacı konusunda ciddi yetersizlikler de ortaya çıkmaya başlamıştır.

Nikfer’de tek ve az yataklı eski belediye oteli var ve kendini sürece uydurmaya çalışıyor. Tavas’ta da otel yatak sayısı yetersiz durumda. Kaşdaş Otel ve Şoförler Odası oteliyle kısmen az yatak sayısıyla hizmet veriliyor. Sadece biz Nikfer Kayak Akademi kayak odası olarak hafta sonları bu otellere müşteri yönlendirmesi yaparak kapasitelerini doldurabiliyoruz.

Acıpayam bölgesindeki yolun bakımının yapılması ve asfaltlanmasıyla da o noktadan ulaşım olanağı sağlanmış durumda. Böylece bu bölgedeki oteller de kayak sporuna yönelik kış istihdamı yarattı.

Özellikle Nikfer’de ev-apart tarzı misafir ağırlama ritüeliyle faaliyet vermeye başlayan evler de giderek çoğalıyor.

Hatırı sayılır bir seviyeye gelen bu uygulamanın vergisel ve işletme ayağının hala aksak kalması, bu konudaki prosedürlerin netleşmemiş olması ve apart-pansiyon tarzı girişimciliğin de yaptırımlarının köylüler için ağır şartlar içermesi bölgenin temel problemlerinden biri.

Önceki dönem Nikfer Belediyesi ile Nikfer ve Barzalılar Derneği bünyesinde Nikfer halkı yıllarca bölgenin kayak merkezi olması için çaba ve faaliyetler göstermişti. Yıllardır verdikleri bu mücadele ile gelinen noktada bölge halkı tesislerden yararlanma ve istihdam oluşturma konularında pozitif ayrımcı olmayı hak ediyor.

Henüz Nikfer’le mesafesi 17 km olan tesislerde bir konaklama olanağı bulunmamakta. Hali hazırda Nikfer’de inşaatına başlanan Bungalov evler projesi yeni sezona yetişecek mi belirsiz.

Ancak kesin olan bir şey varsa, bölgede çok ciddi fiyatlarla arsa satışlarının ve ticaretinin başladığı. Bu süreç buraya yapılacak yatırımlar için de acele edilmesi gerektiğini, erken yola çıkanın da mesafe alacağını gösteriyor.

(NİKADOS Kayak Spor Kulübü çalışmaları)

PANDEMİ SÜRECİ KAYAKTA BİR FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR (Mİ?)

Yazımızın sonuna gelirken tüm bu süreci pandemi koşullarına indirgediğimizde önümüze bakarken hala umutlu olmayı ve gerekli önlemler çerçevesinde inatla ekonomik koşullar kadar, doğanın engelleriyle de mücadele etmemizi zorunlu kılıyor.

Bu bağlamda Pandemi, kayak sporunda bir fırsata dönüştürülebilir.

Kayak sporunu bir yaşam tarzı kılmak için çocuklarımıza bu spora teşvik edecek olanaklara sahip Denizli. Ancak bu sporun yararları ve kolayca yapılabilirliği konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip değil.

Sadece hafta sonu değil, hafta içi lokasyonlarına yönelmek ve cazip olanaklar sunmak tesisler açısından önemli. Katılımın hafta içine de yaygınlaştırılması, pandemi sürecinin sağlıklı yürütülmesinde de temel etken olacaktır.

Hijyen koşulları açısından en güvenli spor branşı kayaktır. Teçhizatı kaçınılmaz biçimde sporcuyu koruyan ve sporu uygulama alanı bakımından da rakiple temasın hiç olmadığı bir branştır.

Temassız ve koruyucu teçhizatı üst düzeyde olan bu sporun özellikle kışları evine kapanan çocuklarımız ve orta yaş kesimler için ciddi bir tercih alanı olabilir. 1900 rakım ile 2300 rakım arasında kayak sporuyla buluşan bir bünyenin maksimal kalp atım seviyesi ve teneffüs ettiği oksijen düzeyi düşünüldüğünde vücudun bağışıklık sistemi ve direnç eşiğine yapacağı katkı asla yadsınamaz.

Denizli’de yaşanan bu pandemi sürecinde çocuklarımızı buraya yönlendirmek ve dibimizde bulunan bu tesislerden yararlanmasını sağlamak onların sağlık, sosyal ve kültürel yönlerden de gelişimlerine katkı sunacaktır.

Kayak gibi ulaşılması zor bir sporu dibinde ulaşabilir kılan ve onlara bu sporu yapma imkanı veren kayak spor kulüplerimizi gelecek yazılarımızda inceleyeceğiz. Başarıları ve çalışmaları hakkında bilgi vereceğiz.

Şimdiden kayak heyecanımızı sımsıcak tutmak için her şeyi yapıyoruz kısaca…