KAYAK İL BİRİNCİLİĞİ YİNE YAPILAMIYOR

 

KAYAK İL BİRİNCİLİĞİ İÇİN YETERLİ KAR HENÜZ YOK. SEZON ORTASINDA İLİMİZE YAKIŞIR BİR KAYAK YARIŞI ORGANİZE EDEBİLİRİZ. DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ RECEP YAZICIOĞLU 1. KAYAK YARIŞMASI…

 

ERZURUM KAMPIMIZI TAMAMLADIK…

Her sezon öncesi kulübümüz bünyesinde yaptığımız Erzurum kayak kampını bu yıl da başarıyla tamamladık.

Bursa Kardanadam spor kulübünün kurduğu kapılarda antrenman yapma şansı bulduk. Değerli Atınç hoca ve teknik ekibine buradan çok teşekkür ediyorum. Sporcularımız İzlem ve Melek bu etapta güzel antrenman yaptılar.

Diğer sporcularımız Alican Sözeri, Baray Onaç, Begüm Yıldırım ve İlay Onaç’la da beş gün boyunca diğer pistlerde çalışma yürüttük ve bu sezon yeni başlayan bu çocuklarımızla il birinciliği yarışmalarında ilk yarış deneyimi yaşayacağız.

Şimdi tesislerimizin açılmasıyla birlikte yapacağımız çalışmalara odaklanıyoruz. Yeni sezonumuzun tüm sporcular ve kayak kulüplerimiz için keyifli bir sezon olmasını ve başarılar getirmesini diliyorum…

 

KAYAK İL KULÜPLERİ TOPLANTISI GSGM’DE YAPILDI

Her yıl sezon önü yapılan kayak kulüpleri il toplantısı bu yıl da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde yapıldı. Kulüp temsilcileri yanısıra tesisler sorumlusu Ömer Teke, GSGM Şube Müdürü Tayfun Güven, Kayak il temsilcisi Reha Mete ve yöneticilerin katıldığı toplantı oldukça iyi geçti.

Sporcularımızın il adına yarıştığı ve puanların il olarak alındığı kayak sporunda tüm bileşenlerin işbirliği kuşkusuz çok önemli. Bu sezonda da bu işbirliğinin sağlanacağını görmek hepimizi mutlu kılıyor.

5 Ocak’ta yapılacak il birinciliği için hazırlıklarımızı şimdiden başladık. Denizli kış sporlarına verilecek destek ve çabalarla daha umutlu bakıyoruz geleceğe. Denizli’nin tanıtımını asıl olarak bu sporcuların yarışlara katılımı ve de başarılı sonuçlar almalarıyla yapabiliriz. Burada da kayak yapıldığını göstermenin en temel yolu yetiştirdiğimiz bu çocuklardır. Denizli giderek federasyon nezdinde de kış sporlarında marka olmaya doğru yol almaktadır…

 

ANCAK DENİZLİ İL BİRİNCİLİĞİ YARIŞLARI İÇİN YİNE YETERLİ KAR YOK

Kış sporları kulüpler birliği 5 Ocak’ta il kayak yarışmaları tarihi kararı almıştı. Ancak bu tarih itibariyle tesislerimizde yeterli kar yok ve ilimizde kayak resmi olarak başlamadı.

Federasyon 10 Ocak tarihine kadar il yarışlarının yapılıp sonuçların bildirilmesini istiyor.

Hafta sonuna doğru hava kısmen yağışa doğru dönecek. Ama yeterli yağış alacak mı elbette belirsiz. Bu tarihi de görmek lazım. Aksi halde yine kulüpler defter üzerinde isimleri belirleyip federasyona isim bildirecek.

Bir diğer seçenek birçok batı ilinin yaptığı gibi kayak başlayan yerlerde il yarışını yapmak. Ancak kulüplerin örneğin Bursa’da yapılacak il yarışmaları için oraya gitme olanağı yok. Bu sadece büyükşehir belediyesinin sağlayacağı ulaşım imkanıyla gerçekleştirilebilir.

Davraz’da da kar yok. Kulüpler ortak karar alıp yarışmacıları Bursa’ya götürebilirse il yarışı burada tertiplenir. Bu seçenek var. Ama bu seçenek ile birlikte Kayseri’de 13 Ocakta başlayacak eleme yarışmalarına gitmek de aynı kulüpler için ulaşım ve otel sorunu önlerine çıkacak. Kulüplerin buna ne gücü ve ne de zamanı olabilir…

GSGM müdürlüğümüz eleme yarışmalarına ancak sadece sporculara harcırah çıkarıyor. Bu önemli bir destek. Ama özel kulüpler bu desteği otobüs tutarak kullanırken ve hatta harcırah yol ücretine dahi yetmezken;  belediye ve Gençlik Hizmetleri spor kulübü belediyenin sağladığı ulaşım ve otel imkanlarıyla yarışlara gidiyor.

İki özel kulüpte bulunan 8’er sporcuyla birlikte tek ulaşım aracıyla yarışmalara ulaşım sağlanamaması trajik. Üstelik sporcular Denizli adına yarışıyorlar. Tek kafile listesiyle katılıyorlar. Kafile başkanı sorumluluğu Belediye spor kulübünde. Ama farklı araçlarla gidiyorlar. Olası bir kazada kafile sorumlusu başkan başka araçta, diğer kulüpler başka…

Oysa birçok il tek araçla yarışmalara katılıyorlar. İşbirliği içerisinde. Sevgi ve dostlukla. İlimizin adını kayak merkezlerinde tanıtıyoruz. Üstelik beş yıldır ne belediye kulübü sporcuları ne de Gençlik Hizmetleri spor kulübü sporcuları üst liglere sporcu çıkaramadılar. Çıkaramıyorlar. Çünkü etkili ve bilimsel çalışma yapmıyorlar.

Oysa Kayak kulübümüz Nikados 5 senedir liglerde yarışıyor ve ilimizi profesyonel kayak liginde temsil ediyor. Diğer Kadeak kulübü de ilimizi bu ligde temsil ediyor. Denizli adına yarışıyoruz, ancak hiçbir destek almıyoruz.

 

SPORA DOĞRU BAKMAK BİR FELSEFE VE ERDEMDİR…

Bu yıl yarışlar için ortak hareket edilmesini umuyoruz. Sahada antrenmanlar için de işbirliği yaparak etkili antrenmanlar yapmayı arzuluyoruz. Bu çocuklar ilimizin ve bizlerin sporcuları, geleceğimiz. Yıllarca çaba gösterip bu zorlu sporu yapıyorlar. Öyleyse hepimiz de bu çocukların arkasında durabiliriz. Sporcu ayrımı yapmadan. Bizler yetiştirmedik mi sizin kulüp bünyenizde yarışan bu güzel değerlerimizi…

ÖZEL KULÜPLER PARA İLE ÇALIŞIYOR DENİYOR…

Kuşkusuz kendi varoluşumuz için bizler de bu sporun ekonomik girdileri konusunda kafa yormak zorundayız. Bizler kış spor kulübü olarak yerel yönetimlerimizden hiçbir destek almıyoruz. İstiyoruz ama alamıyoruz. Teçhizat çok pahalı ve alamıyoruz. Yetersiz malzemeyle çalışıyor ve yarışlara katılıyoruz.

Bu şartlar altında mucize başarıyoruz. Ve bu desteksizlik içerisinde profesyonel ligde yarışıyoruz. Ayrıca lisanslı olarak her hafta sonu dağa gelen sporcularımızın büyük çoğunluğu Nikfer’den  ve düşük gelirli aileler. Ancak hedefi olan sporculardan oluşuyor. Dolayısıyla lisanslı çalışmalardan bizler ücret alamıyoruz. Yoksa aile zaten yarışmalara katılamıyor imkansızlıklarından dolayı.

Ancak lisanssız sporcu kayıtlarımızdan ücret alıyoruz ve tesislerdeki skipas ücretlerini de Beltaş üzerinden alarak tesislerimize de katkıda bulunuyoruz. Burada bulunan her hoca bu kısa sezon içerisinde elbette ders de vererek çalışıyorlar.

Ama aynı zamanda kulüp çalışması yürütüp çocuklarımızı yetiştiren, onları yarış arenalarında bambaşka pencereler açan ve geleceklerine umut olan kulüplerimiz de kötü şeyler yapmıyorlar… Bizler çocukların başında antrenman saatlerinde zamanımızı doldururken gidip özel ders vermiyoruz… Bu çocuklarla kapılarda antrenman yapıyoruz.

İşte bizler yıllarca bu çaba ve gayret içerisindeyiz. Belediye ve Gençlik Hizmetleri kulübünün sporcularının yüzde doksanını da bizler yetiştirdik… Bu somut gerçekler ortadayken hep birlikte Denizli kayağının gelişimine ortak çabalar sergileyerek yeni ve başarılı sporcular yetiştirebiliriz. Denizli adını parlatabiliriz…

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ RECEP YAZICIOĞLU 1. KAYAK KUPASI YAPALIM…

Her yıl kar yağışımız sorun oluyor. Geç geliyor. Ve il kayakçılarını defter üzerinden belirliyoruz.

Oysa sezon sonlanmadan önce Kayak Federasyonu yarışma programına göre yapılacak bir il özel kayak yarış turnuvası, bize gelecek sezon yarışmalara gidecek isimler için ön kriter olabilir.

Kulüpler bu kararı alırsa bu yarışın sonucuna göre seneye listeleri bir yıl kaydırıp oluşturabiliriz. Sporcular da hak ederek listeye girer. Kura ile birçok iyi sporcuyu kenarda tutuyoruz. Kurayla çıkan birçok sporcu da yarışı bile tamamlayamayıp yarış dışında kalırken madalya alabilecek bir sporcu yarışmalara gidemiyor.

Örneğin Hasan Atay geçen yıl bu yarışa gidemedi. Madalya şansı çok yüksek bir kayak sorcusu. Hüseyin Onur Apalı üçüncülük madalyası alırken ilimizin tek madalya alan sporcusu olmuştu. Hasan’ın yerine kurayla giden sporcu ise yarış dışı kaldı. Dolayısıyla hak eden gitmedi ve ilimiz bir madalyadan daha oldu belki de…

Kulüp ve Denizli spor yönetimleri liyakete, iyi sporcuya, çalışana, emek gösterenlere değer vermeli. Saygı göstermeli. Ve işbirliğine yanaşmalı… Sporda başarının tek koşuludur bu…

Haliyle bu belediye kupasını yapalım. Her kategoride büyükşehir belediyemiz öncülüğünde bu kayak şölenini gerçekleştirelim ve Denizlimizi kayak sporlarında marka şehir yapalım… Bu turnuva ancak belediyemizi, sportif kurumlarımızı ve bu sporla mücadele yürütenleri bir araya getirir ve onurlandırır.

Denizli kış sporlarına el verelim, hep birlikte geleceğe taşıyalım. Kulüp ayrımı gözetmeden çocuklarımızın hayallerini süsleyelim… Rekabet yapacaksak da bilimle, ahlakla ve saygıyla yapalım…

 

Hakan Keysan