DENİZLİ YENİ OLAY GAZETESİ İLE RÖPORTAJ

 

DENİZLİ HIZLA KIŞ SPORLARI KONUSUNDA GELİŞİRKEN TURİZM POTANSİYELİ İÇİN DE YENİ BİR KALKINMA MODELİ YARATABİLİR.

            Nikfer Bozdağ bölgesinde 2013 yılında başlayan kayak merkezi çalışmaları ile Denizli ilk kez kış sporları ve kış turizmi ile de adını duyurmaya başladı.

         OLAY GAZETESİ   Denizli Valiliği, Özel İdare ve Nikfer Belediyesi ile başlayan bu süreçten sonra ilimizin büyükşehir statüsüne girmesiyle merkez Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin idaresinde gelişmeye başladı. Bu süreçte eski bakanımız Nihat Zeybekçi ve Belediye Başkanı Osman Zolan da tesislerin gelişmesinde önemli destekler sundu.

            Geçtiğimiz yıl 6. Bozdağ Kar Festivali kapsamında bu yıl tesislerin resmi olarak açılacağı müjdesiyle 2 telesiyej ve bir teleski faal durma getirildi. Günübirlik kapalı mekanların da inşaatında sona gelinirken her şey sporcuların merkezde kış sporlarına başlaması aşamasına gelindi.

            Bu süreçte de tesislerin oluşum sürecini en iyi değerlendiren ve lisanslı sporcuları, profesyonel antrenörleri ile iyi bir yönetim kurup aktif faaliyetler yürüten Nikados, bölgenin adını en iyi duyuran spor kulübü oldu.

            İlimizin ilk kayak dergisini de çıkaran Nikfer Kayak ve doğa turizmi derneği olan Nikados kulüp başkanı Hakan Keysan Denizli Olay Gazetesinden Ata Altınoluk’un sorularını yanıtladı.

Değerli başkan Hakan Keysan, Nikados ismini açarak başlayalım. Neden dernek ve neden Nikados?

Bu soruya neden Nikfer diye ekleyerek de yanıtlamalıyım. Çünkü biz Nikferliler bu rüyayı 30 yıldır görüyorduk. Ve bu süredir sesimizi herkese duyurmaya çalıştık, nesilden nesile aktararak. Bu başarıldı. Tesisler olmaya başlayınca da burada biz Nikferliler de olmalı diye düşündük. Bu da ancak aktif olarak kayak sporuna girişmekle olasıdır. Bu nedenle de hemen kulüp kurduk ve faaliyetlere başladık. Adımızın kısaltılmışını da Nikados dedik. Çünkü kulüp adımız Nikfer Kayak, Doğa Turizmi Gençlik ve Spor Kulübü olduğu için başka bir kısaltma bulamadık.

Ne zaman kuruldunuz? Kaç sporcunuz var ve amaçlarınız neler?

 4 Mart 2013’te resmi olarak kurulduk. 28 Eylül 2013’te kayak branşı aldık ve yanısıra Snowboard, tenis, atletizm, bisiklet yan branşlarını aldık. Kulübümüz 24 Temmuz 2014 yılında Türkiye Kayak Federasyonu tarafından da onaylanarak federasyonun resmi üyesi oldu. 2013 kışından bu yana faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Halen 34 lisanslı sporcumuz var ve bunların 9 tanesi kız öğrenci. Bu yıl sayımız artabilir. Amacımız da ilimizi kış sporları konusunda en yüksek noktalara taşımak ve kayak sporuna ilgiyi geliştirmektir.

Destekçileriniz var mı? Nasıl bu kadar aktif olabiliyorsunuz?

Kayak pahalı bir spor. Çok güçlü imkanlarla yapılmalı. Ama bizim kulüp olarak sadece hayırsever üyelerimiz var. Henüz hiçbir kurumsal yerden destek bulamadık. Hırsımız ve spora olan sadakatimizle çabalıyoruz. Çok yalnız kalıyoruz. Sponsor olmadan bu işi başarmak kolay değil elbette. Ama bu işi seviyoruz ve kulüp sistemimiz var. Başarmak zaman alsa da bunu başaracağız. Koşulsuz ve her türlü desteğe gereksinim duyuyoruz. Burada İrya Tekstil ve değerli sahibi Mehmet Varma’nın adını anmalıyım. Sayelesinde Nikferli çocuklarımız kayakla buluştu ve Denizli’yi de kayak sporuyla buluşturabildik.

Bir de kayak dergisi çıkardınız? Yazarlık, sporculuk derken bu dergicilik işi nereden çıktı?

Yazı kalır söz uçar. Şehirlerin delilere ihtiyacı var. Sanat ve spordaki deli benim galiba biraz. Kafamıza gireni yapmak gibi bir hastalığa sahibiz. Kış sporları hızla gelişecek. Kulüpler çoğalacak. Halen 7 kayak spor kulübü kurulduğunu buradan söyleyeyim size. Ama vizyon sunanlar ve nitelik taşıyanlar kalıcı olacak, eser bırakacak. Nikados böyle bir kulüp. Vizyonunu yüksek çıtada tutacak ve dergi bunun önemli bir ayağı olacak.

Peki Denizli’ye kış sporları lüks mü? Ne getirecek?

Güzel bir soru. Delilikten söz etmiştim ya. Denizli’ye en büyük lüks teleferiktir. Bunca kentsel sorun varken teleferik de neyin nesi denilebilir. Ama öyle olmadığı görüldü. Kente bir vizyon sunmak aslında her şey. Bence bu proje de deliceydi ve tuttu. Bozdağ kayak merkezi de öyle olacak. İnsanlar sırf karda teleferik binmek için oraya koşacak. Hem sportif hem de turizm potansiyeli olarak Pamukkale, termal turizm gibi yan unsurlarla dünya ölçeğinde bir misyonu olacak Denizlinin. Bizim Nikferde gördüğümüz rüyayı dünyaya sunacak bir çeşni oluşturabilirse yetkililer, bizim hava alanımız ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalır. Yeni bir kalkınma modeli yaratılabilir yani.

Bozdağ’ın diğer kayak merkezlerine göre nesi var?

Stratejik bir yer. Batının en güzel karı burada. Batının en kolay ulaşılabilir yeri Denizli. 3 ay her kış kayak yapmak mümkün. Antalya, Muğla, İzmir sapağında turizme açılacak imkanlar sunuyor. Dünyaca ilgi görecek bir kayak alanına sahip. Tesisler sistemli ve gelecek planlı yapılırsa dünyanın ilgisi çekilebilir. Uludağ’ı düşünün. Bir dönem ülkenin en önemli ekonomisi kayakdı. Sonra Erzurum, Sarıkamış, Kartalkaya, Davraz. Kış sporları ile sadece sportif değil, turizme de kapı aralıyorsunuz. Nikfer Bozdağ büyük bir fırsat değerlendirilebilirse. Ama her şey için burada da ciddi delilere ihtiyaç olacak…

Son olarak hedefiniz nedir ve Nikados bunları gerçekleştirebilir mi?

Biz spora tutkuyla bağlıyız. Başaramayacağımız bir şey yok. Buradan 2,3 yıl içinde milli kayak sporcuları yetiştireceğiz ve benim misyonum o zaman tamamlanacak. O zamana yeni kayakçılar yetiştirmiş ve bu bayrağı güvenli ellere teslim etmiş olacağız. Bu yolda yanımızda olunması, hatta engellenmememiz bile bence çok ciddi bir destektir. Tutkumuzun ve çabamızın önüne geçmek mümkün değildir. Zira, kış sporları gerçekten de çok soğuk bir branş ve bizleri ısıtabilecek destekçilere ihtiyaç duyuyoruz.

Bu konuşma için de çok teşekkür ederim…