DENİZLİ KALKINMASINDA KIŞ SPORLARI VE TURİZMİ

DENİZLİ KALKINMASINDA KIŞ SPORLARI


IMG_9237Hiç kimse aksini iddia edemez.

Kar bir çocukluk hastalığıdır. İnsanı çocukluğuna götüren bir coşkunluktur.

Kar romantizmdir. Beyaz, temizliğin ve dinginliğin simgesidir. Dünyanın bir anda beyaza bürünerek bütün kirin pasın çirkinliğin üstünün örtülmesiyle bizler coşku yaşarız.

Aşkı hatırlarız. Güzel hayallere kapılırız. Kar aşktır…

Elbette üşütür, acı da verir. Aç ve açıkta kalanlara da işgencedir kar. Ama günümüzde dünyanın kaynakları öyle gelişti ki. Devletler bu sorunu çoktan çözdüler! Öyle söylüyorlar ya, en azından buna inanmak istiyoruz. Aksi halde bizler nedeni olmadığımız bu sorunu düşünerek kış sporları yapabilir miyiz?

Velhasıl bizler nasıl kayak ve snowboard yaparız sorusunun peşinden koşuyoruz.

Çünkü çocuk olmayı, engin beyazlığı, rüzgarın sesini yüzümüzde duymayı ve dağların derin yalnızlığını seviyoruz.

Bir hafta sonunun sıcacık kalorifer peteklerinin arkasında zamanı katlederek geçirmek gibi lüksümüz yok. Kar kıyamet demeden giyinip bedenimizin varlığını Nikfer Bozdağ kayak merkezinde duyumsamak, soğuğun bünyemize katacağı dirençten payımıza düşeni almak gibi çocukça düşlerimiz var.

İnsanlık, tarihten getirdiği genetik geçmişin izleriyle kendilerini sınar ve her an’ın içinde yetkinleşerek kendini ileri taşır. İlkel geçmişimizin izlerini süreriz biz karda. Ona sığınır, atalarımızın nice zorluk ve engellerle çağımıza ulaştığının yolculuğunu tekrardan yaparız adeta. O nedenle zordur elbette kayağa sürmek bedenimizi. Zordur ve bize aptal, deli gözüyle bakarlar, soğuktan kendilerini koruyup hastalıklardan kendilerini asla kurtaramayan kalorifer köşeleri tutucuları.

Seviyoruz çünkü. Karda olmayı, çocuk olmayı ve elimizi karın altına sokmayı kendimize görev bildik.
Ayrıca eğer doğru planlanırsa, konunun uzmanlarından yararlanılıp kayak federasyonundan bilimsel destekler alınabilirse hızla gelişecek olan Nikfer Kayak Merkezi Denizli’nin bölgesel kalkınmasında da önemli bir yer tutacak. Üstelik bütün bir Ege Bölgesi çeperinde…

Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar da konu hakkında geçtiğimiz günlerde Ankara’da önemli bir sunum yaptı. Turizm ve sportif kalkınmada önemli bir paya sahip olan kış sporları Denizlimizin gelişmesinde de Pamukkale ile birlikte ciddi bir potansiyel taşımaktadır. Konu hakkında Nikados olarak Kayak Federasyonu Başkanı Erol beyi Denizli’ye davet ettik. Memnunlukla karşıladı ve umarız en kısa sürede bu spora karşı önemli bir farkındalık yaratırız.

Biz bir kayak spor kulübüyüz. Bu sporun yapılması için çaba gösteriyor, bize gelen herkese kapılarımızı açıyoruz. Yetenekli ve ısrarcı sporcularımızla da ulusal ölçekte başarılı kayak sporcuları yetiştireceğimizi düşünüyoruz. Kayak sporunu öğrenen herkes bölgedeki tesislerden de en geniş şekilde yararlanabilecek bir altyapıya kavuşacak. Kurumsal işbirliği, Denizli turizmi ve sportif geleceğinin en önemli unsuru olacaktır.
Nikados burada ve sizi bekliyor.
Çünkü elini karın altına koydu bi kere ve Nikferin delileri şehirden dağa çıktı artık.
Hoşgeldin kar… Artık kayak başlasın…

Hakan Keysan – Nikados Kulüp Başkanı